Pastors of St. Johns

Pastor Date Notes
Fr. Louis Gueguen (1) Nov 1861 – 1862 Aug
Fr. John Gabriel Aug 1862 – 1872 Feb   First Resident Pastor
Fr. George Ginnsz (2) Feb 1872 – 1873 Jun
Fr. Anton Lechner Jun 1873 – 1874 Jul
Fr. Bernard Brueggemann Jul 1874 – 1877
Fr. John Gillig 1877 – 1892
Fr. Celestine Schwarz 1892 – 1904
Fr. Charles Waggner 1904 – 1907
Fr. William Jochum Jul 1907 – 1907 Sep
Fr. John Loibl 1907 – 1916
Fr. Richard Hoeing 1916 – 1917
Fr. Bernard Riedford 1917 – 1925
Fr. Charles Kabey 1925 – 1926
Fr. George Moss 1926 – 1929
Fr. Adam Ebnet 1929 – 1937
Fr. Edward Bauer 1937 –1949
Fr. Carl Kunkler 1949 – 1950
Fr. Marcellus Fisher 1950 – 1959
Fr. Charles Noll 1959 – 1964
Fr. Bernard Voges 1964 – 1970
Fr. Wilfred Day 1970 – 1974
Fr. Melvin Bertrand 1974 – 1976
Fr. Richard Smith 1976 – 1985 † Perished in rectory fire 31 Aug 1985
Fr. John Meyer 1985 – 1989
Fr. John Beitans 1989 – 2000
Fr. Michael Kelly 2000 – 2002
Fr. Richard Hindel 2003 – 2004
Fr. William Ripperger 2004 – 2006
Fr. Fred Denison 2006 – 2010
Fr. Wilfred Day 2010 –

(1) Father Gueguen was pastor of St. Mary of Knobs and St. John’s was his mission church
(2) Father Ginnsz was pastor of St. Mary’s of Knobs and St. John’s was his mission church